להיות בן אדם

במוסדות החינוך השונים מדברים לא פעם ולא פעמיים עם בני הנוער על ערכים ועל החשיבות שלהם.

אבל מהם בעצם ערכים? למה בכלל צריך אותם? ואיך ניתן לחזק אותם? ישנם ערכים כללים הקשורים לחברה בה אנו חיים והם נלמדים החל מגיל הגן. אלו ערכים של כבוד האדם, סבלנות וסובלנות, עזרה לזולת וכו'. אבל מה לגבי ערכים אישיים יותר? אלו  שבאים לידי ביטוי בחיי היום יום שלנו והם למעשה מה  שמגדיר אותנו כמי שאנחנו. הכוונה היא לערכים כמו אדיבות, אכפתיות, חברות ועוד כהנה וכהנה ערכים שבאים לידי ביטוי בשגרת החיים כל הזמן.

הסדנה "להיות בן אדם" פותחה בחברת "מציאות אחרת" כדי לחדד ולעלות את מודעות הנערים לנושא הערכים. במהלך הפעילות נבחן, דרך מצבים יומיומיים, את הערכים השונים ואת החשיבות שלהם. נעלה את המודעות לנושא של ערכים כמו דבקות במשימה, לקיחת אחראיות אישית וקבוצתית, משמעת, שליחות, אמינות ועוד. נבחן סיטואציות ומקרים רבים מהווי החיים של הנוער ונתייחס בכל מקרה לערכים שהוא מציף ומעלה.

הסדנה מועברת ע"י שחקנים מקצועיים, בוגרי בית הספר ניסן נתיב שעברו שירות צבאי משמעותי. הם מקפידים לדבר אל הנערים בגובה העיניים על מנת ליצור אווירה פתוחה ומאפשרת. רק כך, אנו מאמינים, ניתן לייצר שינוי אמיתי ולהעלות את המוטיבציה של הנערים לאמץ ערכים שאולי לא היו מודעים לחשיבותם הרבה.