אבודים לרגע

בשנים האחרונות הפכו סמי המסיבות והקנאביס לזמינים כמעט כמו חלב במכולת, כאשר חלקם אף נחשבים בעיני הנוער "בריאים". לצערנו זכה הקנאביס  ליחסי ציבור טובים במיוחד, מה שמוביל אנשים רבים לחשוב כי מדובר בחומר שאינו מזיק יתר על המידה. מדובר למעשה בטעות חמורה משום ששימוש בסם מסוג זה עלול להוביל לפגיעות קשות מאוד. הקנאביס אשר נמכר לנוער  מלאים בחומרים כימיים בעלי השפעות הרסניות ובלתי הפיכות על הגוף ועל הנפש.

 

הנערים יכולים להשיג את הקנאביס בקלות רבה דרך אפליקצית הטלגראם המפורסמת שקיבלה את הכינוי "טלגראס". מדובר באפליקציה מתקדמת שמאפשרת לכל אחד להזמין עד הבית את הסם הרצוי לו, באנונימיות ובמהירות. הסכנה היא גדולה במיוחד שכן איש לא יודע איזה חומרים מקבלים וברוב המקרים הם אינם החומרים הרפואיים, אלא המרוססים והמזיקים דווקא.

 

הקנאביס שבני נוער צורכים יכול להיות מרוסס בחומרים כימים מסוכנים שעלולים לגרור שלל נזקים גופנים ונפשיים כבדים במיוחד. בנוסף לכך, עישון קנאביס בגילאי תיכון שורף תאי מוח , יכול להוביל לפרנאיות שעלולות להתפתח להתקפי חרדה קשים. כמו כן הוא יכול לעורר מחלות נפש רדומות ולירידה קשה במוטיבציה.

חוסר הידיעה לגבי ההשפעות של הקנאביס וסמי מסיבות נוספים מוביל פעמים רבות לכך שצעירים שזקוקים לאשפוז וסיוע לא מקבלים אותם, דבר שעשוי להוביל לפגיעה חמורה אף יותר. נתקלנו לא פעם במהלך עבודתנו במקרים בהם תוצאות השימוש היו הרות אסון והגיעו לתוצאות קשות ביותר .

 

כדי למנוע מצבים מסוג זה יש לנקוט בשני צעדים קריטים. ראשית יש לדאוג למניעת השימוש הראשוני בסמים מסוג זה בגיל הנעורים, ושנית יש לקיים הסברה למקרה אפשרי של פגיעה כתוצאה מהשימוש בהם. אנחנו כאן לטובת פעילות הסברה ייחודית ויוצאת דופן שמטרתה הן למנוע את השימוש בסמים המסוכנים האלו, והן להעניק כלים למקרה של פגיעה כתוצאה מהשימוש בהם.

 

בסדנא "אבודים לרגע- שמים סוף לסטלנות" צופים הנערים בסרט שכתב וביים יאיר קויפמן ביחד עם עמית רוס – "אבודים לרגע", כאשר לאחר הצפייה בסרט מתקיים מפגש מעורר ומרתק. במהלך המפגש מתנהל דיון חשוב שבו עורך יאיר הצלבות בין סיפורו האישי לבין התסריט המובא בסרט, כאשר הכל מלווה ומגובה בסיפורים שמביאים בני הנוער מחייהם האישיים. יאיר לא חוסך מהנוער דבר וחושף אותו לכל מה שעבר עליו כתוצאה מהשימוש בסמים. הוא מתאר בפניהם את הדיכאונות, את התקפי החרדה, הפסיכוזה, האשפוז הכפוי ושאר הנזקים שנגרמו לו. במהלך המפגש נוצר דיון פורה ומשמעותי, כזה שייחרט עמוק בזכרונו של הקהל הסקרן שמתקשה להישאר אדיש לסיפור.

 

הפעילות שפיתחנו בחברת "מציאות אחרת" מעניקה לבני הנוער כלים חשובים לאין שיעור שנועדו לזהות מצבים בהם חבריהם נפגעו כתוצאה משימוש בסמים, ומדגישים את חשיבות הפנייה לעזרה.  מדובר בכלים ייחודיים שיכולים להציל חיים, הלכה למעשה, של נערים רבים.

 

הפעילות מתאימה לנערים החל מכיתה ט', וגם אם נדמה לכם שזה מוקדם מידי העובדות בשטח מוכיחות שזה בדיוק הגיל המתאים בו הם מתחילים להיחשף לסמים.

במהלך הפעילות יאיר יוצר  עם התלמידים חיבור עמוק ואמיתי, חיבור שמצליח להביא לתוצאות משמעותיות. הוא חושף את סיפורו האישי באומץ ובפתיחות, מה שהופך את הפעילות למקורית ואותנטית הרבה יותר משאר פעילויות ההסברה. הסיפור האישי והכואב מצליח לחדור ללב הנערים וליצור קשב רב ורצון לשמוע את מה שיש לנו להגיד. ההזדהות העמוקה שחווים הנערים במהלך הסדנה היא שתגרום להם אולי לחשוב פעם נוספת לפני שיסכימו להשתמש בסמים מסוגים שונים.

 

בסיום הסדנא יאיר נותן את פרטיו האישיים (טלפון, מייל ופייסבוק) לכל התלמידים בכדי להישאר זמין לכל מי שזקוק לו. הוא תמיד זמין עבורם לשיחה, לייעוץ ולסיוע לכל מי שנמצא במצוקה. יאיר זכה לא פעם לסייע לנער זה או אחר שהיה שרוי במצוקה ופנה אליו לעזרה (בעצמו או באמצעות חבריו).

 

להלן טור של יאיר קויפמן, מנכ"ל "מציאות אחרת" שפורסם באתר ynet בנושא:

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4573677,00.html

 

הבהרה – ב-'מציאות אחרת' לא מתנגדים ללגליזציה של קנאביס רפואי לחולים הזקוקים לו. צריך להתייחס לקנאביס הרפואי כתרופה המצריכה מרשם, והרי לא היינו נותנים לילדינו תרופה ללא מרשם. בנוסף, אנו פונים לקהל בני הנוער ומנהלים דיון על כך שהשימוש בקנאביס בגילםם הוא מסוכן יותר  שכן הם אינם יודעים כיצד להתמודד עם השפעותיו.

יש לך שאלה? רוצה להתייעץ?אשמח לעזור לשיחת ייעוץ לחצו כאן