אלכוהול משחק מסוכן

פעילות חדשנית שנבנתה עם צוות אנשי חינוך וגורמי מניעה מקצועי מהשורה הראשונה. 
מאושר ומומלץ ע"י משרד החינוך וצה"ל.

 

למרות שהוא נמכר באופן חוקי בכל חנות, סופר או פיצוציה- אלכוהול הוא סם לכל דבר ועניין. הזמינות שלו והחוקיות שלו (מעל גיל 18) הופכת אותו למצרך נפוץ שקל להשגה על-ידי בני הנוער. בשנים האחרונות אנו עדים לתופעה מטרידה לפיה גיל השימוש באלכוהול יורד משנה לשנה.

 

אלכוהול הוא אורח כבוד במסיבות כיתה, בטיולי בית ספר, במפגשים בגינות הציבוריות ובמקומות נוספים. על פי מחקרים שנעשו נמצא כי 60% מהקטינים דיווחו כי הם צורכים אלכוהול, 30% השתכרו לפחות פעם אחת בשנה האחרונה. אלו נתונים מטרידים מאוד שתוצאותיהם הם תופעות אלימות פיזית, אלימות מינית, וונדליזם, פשיעת נוער ועוד.

 

האלכוהול משמש עבור בני הנוער כמעין מרד נעורים. איסור השימוש עליהם מגביר את הריגוש וגורם להם להשיג אותו בדרכים עקיפות. ישנה אירוניה מסוימת לפיה האיסור הקיים על צריכת האלכוהול לא משיג את מטרתו אלא עושה בדיוק את ההפך. אנחנו בחברת "מציאות אחרת" מאמינה דווקא במסרים של שיתוף פעולה ובסדנאות שהנאה היא מנת חלקן במקום בדרך ההטפה.

 

ביחד עם אנשי חינוך וגורמי מניעה מקצועיים פיתחנו פעילות מונעת שמתאימה לבני הנוער ומיועדת לבתי ספר, תנועות נוער, קיבוצים, מושבים ועוד. בנוסף לבני הנוער, הפעילות מקנה גם למורים ולמדריכים כלים להתמודדות עם תופעת צריכת האלכוהול בגילאים הצעירים.

 

העיקרון שהוא נר לרגלינו והוא זה שמנחה אותנו בסדנאות הוא שהנערים הם בוגרים, הם פועלים בשיקול דעת ולוקחים החלטות בעצמם. בדיוק מסיבה זו עליהם לקחת אחראיות על מעשיהם. אנו מקפידים לנהוג בכבוד עם הנוער בסדנאות שלנו ולדבר אליהם בגובה העיניים במקום בדרכים של הטפה שיעברו מעל לראשם.

 

את הסדנא אלכוהול- משחק מסוכן אנו מעבירים באמצעות  משחק מכוון  שמותאם לסיטואציה של קהל המשתתפים. זה יכול להיות בטיול השנתי, בטיול של תנועת הנוער או סתם יום חול בקיבוץ או במושב. התלמידים לוקחים חלק פעיל במהלך הסדנא, הם ניצבים ביחד עם השחקנים על הבמה ומציגים דילמות שמעסיקות אותם בחיי היום יום. בין הדילמות שעולות בסדנאות ניתן למצוא שאלות כמו: האם להביא אלכוהול לטיול? האם לשתות עם כולם למרות הסכנות? האם אלכוהול יעלה לי את הביטחון העצמי? ועוד כהנה וכהנה סוגיות הרות גורל. הסצינות שמציגים הנערים במהלך המשחק המכוון מדמות את הסיטואציות האמיתות וכך למעשה הם יכולים לחוות את התוצאות.

 

קצת על משחק מכוון:

לירון בן שלוש, אלינור קלוגר ונטע קרופסקי). הדבר המשפיע ביותר על בני הנוער הוא שלא מדובר באלתורים אלא במשחק מכוון שנקבע מראש יחד עם נציגי התלמידים הצוות החינוכי. מסדנא לסדנא צברנו ניסיון ועד היום כבר קיימנו יותר מ-1000 מפגשים עם בני הנוער.

המשחק המכוון, יחד עם צורת הדיבור של המנחים שהותאמה לשפת בני הנוער, והפנייה בגובה העיניים יוצרים אווירה של פתיחות וקבלה ומאפשרים הפנמה טובה יותר של המסרים. בדרך זו, לא האיסור הוא שמטווה את התנהגותם של בני הנוער, אלא ההבנה שהם עצמם אחראים לגורלם.

 

על מנת להתאים את הסדנא ותכניה לגיל התלמידים, חוויותיהם ולבעיות הקיימות בשכבה אנו ממליצים לערוך בבוקר הסדנא מפגש מקדים עם היועצת ורכזת השכבה.

יש לך שאלה?רוצה להתייעץ?לשיחת ייעוץ לחצו כאן