התנהגויות מסוכנות הן לא משחק

אחד מהמאפיינים הבולטים  של בני נוער בעידן של היום הוא החיפוש התמידי אחר ריגושים. בחסות קצב החיים המהיר, פעמים רבות מוצאים הנערים ריגושים כאלה ואחרים שכוללים בתוכם התנהגויות שליליות שעשויות להיות מסוכנות. בין שלל ההתנהגויות האלה נכללות: שתיית אלכוהול, אלימות מסוגים שונים (כולל ברשתות החברתיות), פשיעה, וונדליזם, הטרדות מיניות, צריכת סמים ועוד.

 

תקופת הנעורים מאופיינת לא פעם בצורך קונפורמיסטי שגורם לבני הנוער לרצות "להיות כמו כולם". פעמים רבות הצורך הזה גורר אותם להתנהגויות מסוכנות שחבריהם עושים, והם נגררים אחריהם על מנת להרגיש שייכים. גורם נוסף שמביא את הנוער לעשיית מעשים אסורים הוא הצורך למרוד בעולם המבוגרים, שגם הוא אופייני ביותר לתקופת הנעורים.

 

אנחנו בחברת "מציאות אחרת" מבינים כי כל ההתנהגויות האלה נובעות מהמאפיינים הטבעיים של גיל ההתבגרות, אך עדיין מאמינים כי יש להנחות את בני הנוער ולהציג להם את התוצאות שמעשים אלו עלולים לגרום. בהרצאות שלנו אנחנו מדברים אל הנערים בגובה העיניים, נמנעים מהטפות, ומסייעים להם לקחת החלטות בוגרות ואחראיות.

 

הסדנאות שלנו הן ייחודיות וחדשניות ומונחות ע"י שחקים מקצועיים, בוגרי בית הספר למשחק של ניסן נתיב. במהלך הסדנא ממחיזים השחקנים , בשילוב התלמידים, מגוון סיטואציות בהן נתקלים בני הנוער. זה יכולה להיות המחזה על עישון נרגילה בשכונה, וונדליזם, שתיית אלכוהול בטיול של תנועת הנוער, הטרדה מינית לנערה, שאיפה של גז מזגנים ועוד סיטואציות שהן מנת חלקן של נערים רבים בארץ.

לאחר כל המחזה שכזו מתקיים דיון בשיתוף הנערים שמציעים דרכים כיצד ניתן לעצור את הסיטואציה הבעייתית בזמן אמת ולהתמודד איתה ועם תוצאותיה. במהלך הסדנה מתמודדים הנערים עם דילמות שהם ככל הנראה יחוו גם בחייהם האמיתיים. התנאים במהלך הסדנה מאפשרים להם לנווט את הסיטואציה ואת השלכותיה ובצורה זו לחוות את התוצאות וההשלכות שלה. זה מוביל לכך שבזמן אמת הם ידעו לנהוג באחריות גדולה יותר ולפעול בשיקול דעת רב יותר, בדיוק משום שכבר התנסו זאת במהלך הסדנה והבינו אילו תוצאות עשויות להתרחש.

 

העיקרון המרכזי שמנחה אותנו הוא שהנער הוא איש בוגר, הוא פועל בשיקול דעת ומחליט בעצמו החלטות מושכלות, ולכן הוא יכול וצריך לקחת אחריות על מעשיו.

 

הסדנא מועברת בצורה של המשחק המכוון , שיטה שהוכיחה את עצמה לא פעם ולא פעמיים. המנחים (השחקנים) מדברים אל הנוער בשפתו ובגובה העיניים, דבר שיוצר אווירה של פתיחות ונינוחות לדבר על הדברים בצורה אמיתית וכנה. האווירה המתקיימת בסדנאות שלנו גורמת לכך שהמסרים שלנו מופנמים בצורה טובה הרבה יותר. במקום לחוש מותקפים משלל מסרים והטפות (דבר הקורה לעיתים בסדנאות אחרות), מבינים הנערים כי הם אחראים לגורלם וכי עליהם לנהוג באחריות ובבגרות.

הסדנא מיועדת גם לתלמידי בתי ספר יסודיים וגם לבני נוער בחט"ב.

יש לך שאלה? רוצה להתייעץ?לשיחת ייעוץ לחצו כאן