052-662-2921 info@yk-dr.com

שמים סוף לסטלנות

סמים וקיבוצים

שמים סוף לסטלנות

סמים "קלים" מסוג קנאביס נחשבים אולי לפחות מזיקים, אך למעשה מדובר בטעות גמורה. סמים אלו מכילים חומרים כימיים בעלי השפעות הרסניות ביותר. הזמינות הגבוהה שלהם, והעובדה שכמעט כל אחד יכול להשיג אותם בקלות, הופכת אותם למסוכנים ביותר. חלק מהסמים הנכללים תחת הכותרת של סמים קלים וסמי מסיבות הם: גראס, חשיש, אם די (MDMA), קוקאין עוד שמות שבוודאי נתקלתם בהם. סמים אלו עד כדי כך הרסניים, עד כי הם מביאים מידי שנה מאות צעירים לפתח סימפטומים פסיכוטיים ולהתאשפז כתוצאה מכך בבתי חולים לחולי נפש.

ישנה דעה או אמונה לפיה ריכוז הצעירים שצורכים סמים בקיבוצים הינו גבוה יותר, ולא בכדי. אנו נתקלים במהלך עבודתנו בקיבוצים רבים שבהם חבורות של צעירים לאחר הטיול הגדול שמעשנים סמים באופן מוגבר. משהו בחברה הסגורה והאינטימית הזו מהווה לא פעם קרקע פורייה להתאספות צעירים סביב מכנה משותף של צריכת סמים.

"תופעת הסטלנות" נהוג לכנות את זה. למרות שנדמה לכאורה כי מדובר בתופעה קצרת מועד שוודאי תחלוף בזמן כזה או אחר, מדובר למעשה בתופעה מטרידה למדי שיש לתת עליה את הדעת.   "תופעת הסטלנות" משמעותה  שצעירים שחזרו מהטיול משתמשים באופן קבוע בסמים "קלים", תקועים במקום ונמנעים מלהתקדם הן ברמה האישית, הן ברמה החברתית והן ברמה המקצועית. ברוב המקרים נוצרת סיטואציה לפיה חוברים אותם צעירים לצעירים נוספים המצויים באותו מצב ומשפיעים אחד על השני בצורה שלילית והרסנית. תופעה זו נפוצה ביותר בשנים האחרונות בקיבוצים שמנסים להתמודד איתה לעיתים בדרכים שאינן מתאימות.

יאיר קויפמן , מנכ"ל מציאות אחרת, יוצא קיבוץ ולוחם בצה"ל מכיר את התופעה מקרוב במיוחד. כמו כולם גם הוא נסע לטיול הגדול במזרח, נהנה וצבר חוויות עד שהתנסות תמימה בסמים "קלים" שינתה את חייו. הסמים שנטל גרמו לו לפסיכוזה קשה, לאשפוז ארוך במחלקה הסגורה ולדיכאון קליני עמוק.

החוויה הקשה שעבר הביאה אותו ללמוד קולנוע, לביים את הסרט המוערך "אבודים לרגע" ולהקים את חברת   מציאות אחרת , המפתחת סדנאות רבות בנושא התנהגויות סיכוניות של בני נוער וצעירים.

יאיר מאמין כי לקיבוץ יש חוזקות רבות כאשר אחת מהן היא הערבות ההדדית המאפיינת אותו והדאגה לצעירים החיים בו. אחת מהמטרות החשובות שהחברה הקיבוצית צריכה לשים לעצמה היא להעלות את המודעות לתופעת הסטלנות, לקחת אחריות חברתית על צעירים סטלנים ולהביאם לאבחון ולטיפול.

במפגש "סמים סוף לסטלנות- סמים וקיבוצים" נעלה את המודעות לתופעת הסטלנות וננסה להבין כיצד ניתן לקחת אחריות חברתית על צעירים שצורכים סמים.  במהלך המפגש חושף יאיר את סיפורו האישי ולא חוסך דבר. הוא מדבר על הכל- על הדיכאונות, התקפי החרדה, הפסיכוזה, האשפוז הכפוי וכל הנזקים הבלתי הפיכים שנגרמו לו כתוצאה מההתנסות ב"סמים קלים". יאיר עונה בפתיחות על שאלות הקהל, ומעלה לדיון שאלות נוקבות וקשות ביותר. חלק מהשאלות שבהן עוסק יאיר במפגשיו בקיבוצים הן :

מדוע קיבוצניקים צורכים סמים, ואילו סמים הם צורכים? האם יותר נח וקל לעשן סמים בקיבוץ ועל מי נופלת האחריות על נפגעי הסמים שם?

במהלך המפגש נוצרת אווירה פתוחה ומכילה המתאפשרת כתוצאה ממוכנותו של יאיר לחשוף את סיפורו האישי באומץ ובכנות. אלו הופכים את הדיון והמפגש למקוריים ויחודים והם מצליחים לחדור מבעד למסך ההכחשה. אנו בחברת "מציאות אחרת" מאמינים כי רק באמצעות כנות והזדהות של הצעירים והוריהם נוכל להביא לשינוי מחשבתי והתנהגותי בקיבוצים.

שמים סוף לסטלנים

סמים וקיבוצים

התנהגויות מסוכנות הן הבעיה של כולנו, אל תתמודדו איתן לבד!
התקשרו עוד היום והזמינו את המפגש הבא – 0526622921

מציאות אחרת. סדנאות משנות חשיבה.

stop_drugged