052-662-2921 info@yk-dr.com

אלימות זה לא משחק

אלימות זה לא משחק

האלימות בחברה הישראלית הפכה בשנים האחרונות למכת מדינה של ממש.

הנה מספר נתונים מדאיגים ביותר שממחישים את גודל התופעה: בעשור האחרון נרשמה עלייה של 1415% (!!!) במספר התיקים הפליליים שנפתחו לנערים בישראל. הנתון המדאיג הזה אומר למעשה שבכל שנה נפתח לאחד מכל 25 בני נוער תיק פלילי. בחישוב מהיר מדובר בממוצע של כמעט שני ילדים מכל כיתה של ילדים בגיל 12-18.

מחקרים שונים בתחום החינוך מצאו שישנן סיבות רבות לעובדה שלבני הנוער ישנה נטייה למעשי אלימות. זו יכולה להיות העובדה שהם צעירים יחסית ופחות מודעים להשלכות של המעשים שלהם, זו יכולה להיות הסביבה בה אנו חיים שהיא רוויה באלימות וזה יכול להיות הריגוש המתלווה לביצוע מעשי אלימות. שאיפות של הנערים כמו "להוכיח שאני חזק" , "לצאת גבר" הם שמובילים אותם לא פעם לביצוע מעשי אלימות חמורים ביותר. הסיבה לביצוע מעשי האלימות פחות חשובה, מה שחשוב הוא לנסות ולמנוע אותם כמה שיותר מפאת התוצאות ההרסניות שהם עלולים לגרום.

ישנם מספר סוגים של אלימות כאשר המשותף לכולם הוא שהם מלווים בפגיעות קשות ומובילים לתוצאות חמורות. ישנה אלימות פיזית (כלפי חברים ואפילו מורים),ישנה אלימות רגשית (שמתבצעת פעמים רבות בחסות הרשתות החברתיות השונות), אלימות מינית וונדליזם (שהוא אלימות כלפי רכוש).

אנחנו בחברת "מציאות אחרת" רואים באלימות הגואה מכת מדינה ומאמינים שבאמצעות כלים מתאימים נוכל להתמודד איתה. נשוחח עם הנערים על סוגי האלימות השונים וכך נביא אותם לידי מודעות בקרבם. בנוסף, נסייע להם לדעת ולהבין בדיוק מה ההשלכות שיכולות להיגרם ממעשי האלימות. נקיים דיון פורה באווירה פתוחה ודרכו ננסה להביא לשינוי מחשבתי והתנהגותי עמוק.

את המסרים החשובים שלנו לא נעביר בצורה של הטפה על דרך השלילה, אלא בשיטת ה משחק מכוון שמוכיחה את עצמה פעם אחר פעם במהלך הסדנאות שלנו. הפעילות "אלימות זה לא משחק" כוללת המחזה של מצבי אלימות שונים בהם נתקלים בני הנוער במהלך שיגרת החיים שלהם. הקטעים המומחזים מסייעים לנו לדמות עבור הנערים סיטואציות ודילמות אמיתיות בהן הם נתקלו או ייתקלו בחייהם. במהלך הסדנה הם ייפתרו את הדילמות הללו, דבר שיסייע להם להתמודד איתן כאשר הן יתקיימו בזמן אמת. בסדנה הם מכירים ומבינים את כל ההשלכות שעשויות להיגרם מהתנהגות אלימה מסוגים שונים, מה שבהכרח ישפיע עליהם ויוביל אותם ללקיחת החלטות בוגרות ואחראיות.

את הסדנא מעבירים מנחים שהם שחקנים בוגרי בית הספר למשחק של ניסן נתיב. השחקנים ומפתחי הסדנה חוו בחייהם סיטואציות דומות, מה שמאפשר להם לדבר אל הנערים בגובה העיניים ולהבין באמת עם איזה מצבים הם מתמודדים. האווירה המתקיימת בסדנה "אלימות זה לא משחק" היא אווירה פתוחה ומכילה, שייחודית לסדנאות שלנו. ההתמודדות עם הדילמות השונות המומחזות על הבמה מסייעות בידי הנערים להתמודד בצורה אחראית ובוגרת עם מקרים דומים שיתרחשו בזמן אמת.

הפעילות מיועדת למסגרות שונות- בתי-ספר, תנועות נוער, קיבוצים ומושבים ועוד, וניתן להתאים את תכניה ודרך העברתה לגיל התלמידים, לחוויותיהם ולבעיות הקיימות בשכבה. אנו ממליצים לערוך בבוקר הפעילות מפגש מקדים עם היועצת ורכזת השכבה.

 

אלימות זה לא משחק

על מנת להתאים את הסדנא ותכניה לגיל התלמידים, חוויותיהם
ולבעיות הקיימות בשכבה אנו ממליצים לערוך בבוקר הסדנא
מפגש מקדים עם היועצת ורכזת השכבה.

התנהגויות מסוכנות הן הבעיה של כולנו, אל תתמודדו איתן לבד!
התקשרו עוד היום והזמינו את המפגש הבא – 0526622921
מציאות אחרת. סדנאות משנות חשיבה.

violence